Relacje

Agrii otwiera najnowocześniejszy w Europie Zakład Produkcji Nasiennej

20 czerwca firma Agrii Polska Sp. z o.o. otworzyła oficjalnie Zakład Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim. Dzięki inwestycji wartej blisko 30 mln złotych firma będzie dysponowała najnowocześniejszą w Europie linią do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Obok nasion opatrzonych marką Nasiona Dalgety w zakładzie będą wytwarzane innowacyjne nawozy otoczkowane Agrii. Obiekt będzie jednocześnie pełnił funkcję jednego z najważniejszych centrów logistycznych firmy.

Fabryka ma powierzchn12 000 m2 i wydajność 900 ton na dobę. W zakładzie dwie linie do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego jedna o wysokiej wydajności, druga przeznaczona do gatunków bardziej wymagających. Obie wyposażone są w urządzenia do czyszczenia i zaprawiania firm Cimbria, Westrup oraz Bühler. W procesie produkcji wykorzystywane są także stół grawitacyjny oraz sorter optyczny, pozwalające na pełną eliminację nie tylko pośladu, ale także wszelkich innych niepożądanych zanieczyszczeń, m.in. sporyszu.

W fabryce będzie produkowany materiał siewny pieczołowicie wyselekcjonowanych odmian zbóż, rzepaku, kukurydzy, bobowatych, słonecznika, lucerny i traw z linii Nasiona Dalgety. W standardzie nasiona są zaprawiane z zastosowaniem polimeru, dzięki któremu substancja aktywna zaprawy jest równomiernie rozprowadzana na ziarniaku, zapewniając skuteczniejszą jego ochronę. W przypadku produkcji większości nasion w trakcie zaprawiania na ziarniak nanoszony będzie także nawóz donasienny, który jest źródłem łatwo dostępnego fosforu, niezbędnego do stymulowania intensywnego rozwoju systemu korzeniowego. Na każdym etapie czyszczenia i zaprawiania stosowana jest też pełna aspiracja, czyli odpylanie, pozwalające zapewnić najwyższą jakość produkcji.

Przy zakładzie działa akredytowane laboratorium nasienne z trzema analitykami. Opcz nich zatrudnionych tu jest także kilkunastu akredytowanych kwalifikatorów polowych i próbobiorców, nadzorujących reprodukcję materiału siewnego w starannie wyselekcjonowanych gospodarstwach rozproszonych po całym kraju.

Na terenie obiektu znajduje się także wysoce precyzyjna linia do otoczkowania nawozów o wydajności 12 ton na godzinę, z automatycznym układem mieszającym, transportującym i pakującym. Wytwarzane na niej nawozy doglebowe Agrii: Super N oraz ABS Canola i ABS Corn. Nawóz Super N zaopatrzony jest w specjalną powłokę, zabezpieczającą przed stratami azotu w wyniku niekorzystnych przemian w glebie. Technologia ABS P wykorzystywana w przypadku nawow ABS Canola i Corn zapobiega stratom fosforu i zapewnia jego dostępność w przyswajalnej przez rośliny formie w trakcie wegetacji.

Części produkcyjnej towarzyszą także: część biurowa, obszerny i nowoczesny magazyn wyrow gotowych o pojemności ponad 3,5 tys. miejsc paletowych oraz magazyn środków ochrony roślin na 1,3 tys. miejsc paletowych, który spełnia najwyższe wymogi dotyczące bezpieczstwa, np. zaopatrzony jest w śluzę przed wejściem i ulokowany w niecce o głębokości 1 m. Cały obiekt został zbudowany z dużą dbością o aspekty środowiskowe. Zachowano 3 tys. m2 powierzchni biologicznie czynnej z elementami zielonej architektury. Ciekawostką jest umieszczenie na elewacji budynku budek lęgowych dla bytucych w tym regionie, chronionych gatunków ptaków.

Firma Agrii powstała w 2015 r. z połączenia Dalgety Agra Polska i Grupy Kazgod, które działały w Polsce od lat 90. XX w. Obecnie firma jest wiceliderem w bray zaopatrzenia rolnictwa w nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. Jest też największym ród firm dystrybucyjnych graczem na rynku skupu zbóż. Na liście 500 Największych Firm Rzeczpospolitej z 2017 r. Agrii znalazło się w połowie trzeciej setki. Firma zatrudnia blisko 300 pracowników, z czego ok. 60 znajduje zatrudnienie w nowym zakładzie w Aleksandrowie Kujawskim.

Źródło: mat. prasowe Agrii

Zdjęcia do artykułu

Otwarcie Zakładu Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim
Otwarcie Zakładu Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim
Otwarcie Zakładu Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim
Otwarcie Zakładu Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim
Otwarcie Zakładu Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim
Otwarcie Zakładu Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure