Prawo

Zwolnienie darowizny z podatku

Planuję wybudować nowy budynek gospodarczy z funkcją garażu dla opryskiwaczy, ciągników itp. Dziadek chciałby dać na ten cel pieniądze, ale problem polega na tym, że nie ma on konta i nie może zrobić przelewu. Czy w takiej sytuacji mogę sam wpłacić pieniądze na konto? Słyszałem, że urząd skarbowy tego nie uznaje i że musi być wykonany przelew. 

fot. Pixabay

Istotnie, takie jest stanowisko organów podatkowych w podobnych sprawach. Z kolei sądy administracyjne je podważają. 

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w przypadku, gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków:

  1. otrzymanie darowizny od osoby bliskiej (małżonka, zstępnego, wstępnego, pasierba, rodzeństwa, ojczyma lub macochy);
  2. złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu własności środków pieniężnych;
  3. udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Opinia Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 17 maja 2019 r., znak: 0111-KDIB2-2.4015.50.2019.3.MZ (a wcześniej w wielu innych) stwierdził, że w sytuacji, gdy środki pieniężne zostały przekazane obdarowanemu w formie gotówki – "z ręki do ręki", a następnie on sam wpłacił te środki na swój rachunek bankowy, nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. A wobec tego nie przysługuje mu zwolnienie z podatku od darowizny. W przypadku darowizny środków pieniężnych warunkiem niezbędnym do skorzystania ze zwolnienia jest bowiem m.in. fakt udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Opinia Naczelnego Sądu Administracyjnego

Całkowicie odmienny pogląd na tę kwestię wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt: II FSK 1470/17, uznając, że wpłata własna obdarowanego na rachunek bankowy nie wyklucza zwolnienia z podatku od darowizny otrzymanej od osób najbliższych. NSA w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że wykładnia art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie może sprowadzać się do szukania sensu poszczególnych wyrazów, lecz powinna być połączona z analizą celu regulacji prawnej. Zaś przepis ma bowiem głównie cel społeczny, zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliżej rodziny. Zniesienie obciążeń podatkowych dla nabywających nieodpłatnie majątek od osób najbliższych ma na względzie konieczność szczególnej ochrony sytuacji majątkowej rodziny. Taki cel jest spójny z konstytucyjną zasadą uwzględniania dobra rodziny, ustanowioną art. 18 Konstytucji RP. 

Zdaniem NSA istotne jest przede wszystkim to, czy darowizna pomiędzy osobami najbliższymi rzeczywiście miała miejsce. Dopóki bowiem organy podatkowe nie podważą pewności odnośnie nabytego majątku, brak jest podstaw do ustalenia zobowiązania podatkowego według skali podatkowej. Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 sierpnia 2017 r., sygn. akt: II FSK 2104/15. 

Podsumowując, należy stwierdzić, że jeśli darowizna zostanie dokonana bez przelewu, urząd skarbowy obciąży Pana podatkiem od niej, a walczyć o zwolnienie trzeba będzie w sądzie.

Alicja Moroz
Prawnik

Prenumerując czasopismo Sad Nowoczesny możesz korzystać z porad naszego prawnika pod adresem e–mail: redakcja@sadnowoczesny.pl
Zamów prenumeratę

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody