Promalin, bo o nim mowa, to regulator wzrostu i rozwoju roślin przeznaczony do stosowania w uprawie jabłoni i gruszy. Ten oferowany przez firmę Arysta LifeScience środek zawiera gibereliny GA4+7 oraz 6-benzyloadeninę, poprawia wielkość i jakość owoców. Powoduje m.in. znaczne ograniczenia ordzawiania się skórki jabłek poprzez zwiększenie jej elastyczności, co z kolei zapobiega jej deformacji podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Środek zastosowany na gruszy w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, panujących podczas kwitnienia, lub na rośliny uszkodzone przez przymrozki wpływa na zwiększenie zawiązywania owoców (poprzez stymulację partenokarpii).
W uprawie jabłoni
W celu zapobiegania ordzawieniu oraz poprawy wielkości i wyglądu owoców pierwszy zabieg należy wykonać pomiędzy pełnią kwitnienia a końcem opadania płatków i kontynuować w odstępach co 7–12 dni – do fazy początku czerwcowego opadania zawiązków (BBCH 65–73). Zaleca się aby w sezonie wykonać maksymalnie 4 zabiegi tym preparatem. Polecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,25–0,75 l/ha.
Wcześniejsza aplikacja, krótsze odstępy pomiędzy zabiegami oraz najwyższa dawka (0,75 l/ha) są zalecane podczas sprzyjających powstawaniu ordzawień warunkach atmosferycznych (np. długo utrzymująca się chłodna i wilgotna pogoda podczas kwitnienia, gwałtowne zmiany przebiegu pogody).
W uprawie gruszy
W uprawie gruszy w celu poprawy zawiązania owoców zaleca się wykonanie 2 zabiegów w sezonie. Pierwszy należy wykonać na początku kwitnienia (BBCH 61–63), a drugi od fazy pełni kwitnienia do opadania płatków (BBCH 65–67), z zachowaniem minimum 2 dni odstępu pomiędzy zabiegami.
W przypadku wystąpienia uszkodzeń po przymrozku, który wystąpił w czasie kwitnienia (od fazy białego pąka do fazy opadania płatków), środek należy zastosować w ciągu 24 godzin po wystąpieniu przymrozku i powtórzyć zabieg po wystąpieniu następnych przymrozków. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,25–0,375 l/ha.
Jak informuje Arysta, środek będzie wprowadzany w opakowaniach 05, i 5 l.
mat. pras. Arysta LifeScience
(fot. H. Czerwiński)