r e k l a m a


Agrotechnika

Perspektywy oliwnika

Podczas tegorocznej edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Nadarzynie odbyła się konferencja dedykowana osobom zainteresowanym uprawą lub już uprawiającym mało znane gatunki roślin sadowniczych pt. "Nowe gatunki w sadownictwie - szanse i perspektywy". Jednym z omawianych gatunków był oliwnik wielokwiatowy. Czy faktycznie opanuje rynki sadownicze w Europie i na świecie?

Oliwnik wielokwiatowy to krzew należący do rodziny oliwnikowatych, naturalnie występujący w Japonii. W naszych warunkach dorasta maksymalnie do 3 m wysokości. Ma szeroką, rozłożystą koronę. Pędy nie posiadają cierni i są słabo rozgałęzione. Liście eliptyczne ciemnozielone na wierzchu i srebrzystobiałe od spodu, z charakterystycznymi brązowymi kropkami. Wierzchołek zaostrzony, nasada klinowata, krótki ogonek. Oliwnik kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty z długą rurką, zebrane na zwisających szypułkach. Owoce słodko-kwaśne, mięsiste, czerwonobrązowe z jasnymi kropkami. Wykorzystywane do sporządzania nalewek i kompotów, chętnie konsumowane w stanie świeżym. Owocuje w sierpniu. Roślina miododajna.

Nie jest to gatunek mrozodporny i w surowe zimy przemarza. Doskonale radzi sobie za to w warunkach suszy, suchego i gorącego powietrza, a nawet zanieczyszczonego. Wymaga gleb lekkich, piaszczystych, ruderalnych o odczynie lekko kwaśnym, aż po zasadowy. Nie przeszkadza mu zasolenie podłoża. Najlepiej rośnie w miejscach silnie nasłonecznionych i osłoniętych.

Owoce oliwnika wielokwiatowego są żródłem witamin C, A i E. Ponadto zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, co jest dość niezwykłe wśród gatunków sadowniczych. Ma działanie antyrakowe, z uwagi na obecność likopenu.

Póki co nie jest to gatunek towarowy i wprowadzany jest stopniowo do nasadzeń na Białorusi, w Ukrainie i Stanach Zjednoczonych. Prace prowadzone w Katedrze Ogrodnictwa UWM w Olsztynie zmierzają w kierunku wyhodowania form o większych owocach i wyższej mrozoodporności.

Żródło: encyklopediadrzew.pl

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ