Agrotechnika

Które odmiany śliw do sadu?

W Zielińcu k. Kołaczkowa (Wielkopolska) Eugeniusz Pacyński na blisko 25 ha uprawia śliwy. Ma pełny asortyment odmian, pozwalający na dostawy świeżych owoców od początku do końca sezonu śliwkowego. Co mógłby poradzić innym producentom?   

Obecnie w sadzie uprawia się następujące odmiany (w kolejności dojrzewania owoców): ‘Herman’, ‘Cacanska Rana’, ‘Cacanska Lepotica’, wczesny klon ‘Królowej Wiktorii’, ‘Węgierka Dąbrowicka’, późny klon ‘Królowej Wiktorii’, ‘President’, ‘Węgierka Zwykła’, ‘Haganta’, ‘Presenta’. Co sądzi o nich producent?

– ‘Herman’ ma jedną podstawową wadę – w Polsce posadzono go za dużo – żartuje gospodarz. Prawdą jest, że gdy owoce tej odmiany zaczynają dojrzewać, ich cena szybko spada. Odmiana ta wymaga także kilkukrotnego zbioru. W Zielińcu śliwki ‘Herman’ zbiera się minimum trzykrotnie.

Bardzo dobrymi odmianami pod względem równomiernego dojrzewania owoców są natomiast ‘President’ i ‘Haganta’. Wystarczy jeden zbiór, a po 2 tygodniach należy tylko dozbierać pojedyncze owoce. Obydwie odznaczają się bardzo smacznymi owocami. Równomiernie dojrzewają także owoce ‘Węgierki Zwykłej’. Są one również najczęściej poszukiwane na rynku, dlatego pan Eugeniusz posadził ją na 10 ha. Niestety, szybko ujawniła się jej bardzo wysoka podatność na szarkę.

W naszym kraju przyjęły się głównie śliwy mające ciemne owoce. Natomiast na rynkach skandynawskich czy brytyjskim można dobrze sprzedać śliwki o innym kolorze. Dobrym przykładem jest ‘Królowa Wiktoria’ (o żółtym miąższu i czerwonawym wybarwieniu skórki). Pan Eugeniusz ma jej dwa klony, różniące się terminem dojrzewania owoców wynoszącym miesiąc.

‘Cacanska Lepotica’ w opinii sadownika jest bardzo plenna i wydajna, niezależnie od tego, czy jej zawiązki zostaną przerwane. Prawidłowo odżywiona zawsze dorasta do pożądanej wielkości i jest przy tym bardzo smaczna. To także dobry zapylacz dla ‘Presidenta’.

‘Presenta’ uprawiana jest głównie ze względu na korzystne ceny uzyskiwane na zakończenie sezonu, jako najpóźniej dojrzewająca w sadzie. Jej owoce dobrze się również przechowują – po wyjęciu z chłodni wyglądają tak jak po zerwaniu z drzewa (zachowują zielonkawy, jędrny miąższ). Podstawową wadą śliwek ‘Presenta’ jest jednak to, że pestka niezbyt łatwo oddziela się od miąższu. Ponadto, przy dłużej utrzymującym się deszczu, gdy 70–80% owoców jest już dojrzałych, dochodzi do pękania owoców. – Po jednej deszczowej nocy nawet 100% plonu może ulec zniszczeniu – podkreśla gospodarz.

‘Cacanska Rana’ jest odmianą pracochłonną w uprawie. Wymaga przerzedzania i dotrzymania ściśle określonego terminu zbioru – kiedy owoce są dojrzałe w 70%. W związku z tym wymaga przynajmniej pięciokrotnego zbioru.

 

Więcej o agrotechnice i nawożeniu w tym gospodarstwie w październikowym numerze „Sadu Nowoczesnego”.

Henryk Czerwiński

 

Zdjęcia do artykułu

Eugeniusz Pacyński w kwaterze z odmianą ‘Cacanska Lepotica’ (zdjęcie wykonano pod koniec lipca)
‘Cacanska Lepotica’ w pełni owocowania (koniec lipca); odmiana ta jest bardzo dobrym zapylaczem dla ‘Presidenta’
‘Cacanska Rana’ o dojrzałości zbiorczej (gdy owoce są dojrzałe w 70%); odmiana ta wymaga przeprowadzenia kilkukrotnego zbioru
Z tej trzydziestoletniej kwatery drzew odmiany ‘Królowa Wiktoria’ przewiduje się zbiory na poziomie 25 t/ha
Śliwki ‘Herman’ zebrane pod koniec lipca z dwudziestoletnich drzew; ich plonowanie w Zielińcu wynosiło 15 t/ha
Eugeniusz Pacyński dużą uwagę przywiązuje do zapylenia drzew, w tym celu każdej wiosny rozstawia po 4 ule na hektar sadu

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure