r e k l a m a


Agrotechnika

Jest jeszcze czas na cięcie letnie w sadach

Rozpoczął się wrzesień, a wraz z nim sezon jabłkowy i gruszowy. Trwają zbiory wczesnych i średniowczesnych odmian. Można by pomyśleć, że cięcie w tym czasie jest szaleństwem, a jednak nie. Na początku września można jeszcze ciąć póżne odmiany jabłoni. Poprawiamy w ten sposób jakość naszego przyszłego plonu.

Każdy sadownik doskonale wie, że najdogodniejszym terminem cięcia w sadach jest okres przed kwitnieniem lub w czasie kwitnienia. Cięcie na przedwiośniu pobudza drzewo do wzrostu silnych przyrostów, a w czasie kwitnienia z powodu zużytych pokładów energii regeneracja nie jest już tak intensywna. Ponadto widoczne są już wtedy nabrzmiałę pąki, dzięki którym można określić skalę kwitnienia i usunąć nadmiar pąków kwiatowych, a dzięki temu poprawić jakość owoców. W tym czasie możemy ciąć praktycznie wszystkie gatunki, zwłaszcza jeśli naszym celem jest znaczne ograniczenie wzrostu drzew. Wyjątkiem jest jednak grusza, która cięta w czasie kwitnienia, może w dalszym etapie słabiej zawiązywać owoce. Tego typu cięcia należy ukończyć nie póżniej niż 2 tygodnie po zakończeniu kwitnienia.

Cięcie letnie wykonuje się od czerwca do września. Głównym jego celem jest poprawa wybarwienia owoców, wzrost zawartości cukrów i kwasów oraz ułatwienie nawożenia wapniowego w  formie oprysku. Oprysk lepiej dociera do odsłoniętych owoców i łatwiej wnika do ich wnętrza przez skórkę. Ponadto wycięte pędy nie są konkurencją dla owoców czy liści o wodę i wapń. Przeprowadzając cięcie letnie ograniczamy rozrastanie się korony i zmniejszamy dzięki temu zagęszczenie w sadzie, dzięki czemu mamy mniej pracy przy cięciu zimowym. Inną ważną zaletą jest ułatwienie ochrony sadu przed szkodnikami i patogenami chorobotwórczymi. Aplikacja środków ochrony jest dużo łatwiejsza w koronach lużniejszych. Dodatkowym plusem cięcia w tym czasie jest także to, że rany po zabiegu znacznie szybciej goją się latem. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku drzew pestkowych, które są znacznie wrażliwsze na choroby kory i drewna niż gatunki ziarnkowe. Dlatego cięcie letnie dla moreli, brzoskwini, wiśni czy czereśni najlepiej przeprowadzić od razu po zbiorach. Dotyczy to także wczesnych odmian śliwy.

Żródło: MODR Karniowice

Termin cięcia letniego dostosowujemy do danej odmiany. Zaleca się je wykonać 2-4 tygodni przed planowanym zbiorem, tak aby powstał na owocach rumieniec. Cięcie po 15 września mogłoby przedłużyć wegetację drzew i obniżyć ich wytrzymałość na mróz, zaś przyspieszenie cięcia przyhamuje wyrastanie owoców. Na odmianach jesiennych i zimowych wycinanie zbędnych pędów można prowadzić nawet miesiąc przed zbiorem.

Ważna zasada: tniemy umiejętnie! Nie ogałacamy korony, bo w ten sposób pozbawiamy drzewa pędów owoconośnych w następnym sezonie. Silne cięcie w czasie słonecznej pogody może prowadzić do pojawienia się ordzawień i plam na owocach. Dostosujmy zatem warunki pogodowe do prowadzonych prac.

Fot. A. Jóżwicka

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ