r e k l a m a


Grandarosa –nowa polska truskawka

Grandarosa to jedna z nowych, obiecujących odmian pochodząca z polskiej hodowli Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, informuje portal warzywaiowoce.pl.

15 czerwca 2018

czytaj więcej >

r e k l a m a


Nauka praktyce

Jakie są podejmowane działania w kierunku upowszechniania innowacyjnych technologii produkcji owoców? Na ten temat rozmawiam z dr. Mirosławem Sitarkiem, kierownikiem projektu InnoFruit w Polsce.

28 maja 2018

czytaj więcej >

Jak zminimalizować skutki suszy?

Zmiany klimatu powodują, że w naszej strefie klimatycznej coraz częściej mamy do czynienia  z niedoborami wody występującymi w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Często z deficytem wody zmagamy się wiosną. Według dostępnych prognoz oraz obserwacji zjawisko to prawdopodobnie w przyszłości będzie się nasilało.

21 maja 2018

czytaj więcej >

Krzem w uprawach sadowniczych

W związku z dużym zapotrzebowaniem na żywność pochodzącą z produkcji ekologicznej i integrowanej preparaty nietoksyczne, aktywujące naturalne mechanizmy obronne roślin, będą zyskiwały na znaczeniu. Wpisują się one w strategię Integrowanej Produkcji Roślin, która umożliwia uzyskanie owoców o najwyższych wartościach biologicznych i odżywczych, bezpiecznych dla zdrowia ludzi. Takimi produktami są m.in. te zawierające krzem.

05 maja 2018

czytaj więcej >

Grusze – Mikado czy świecznik?

Rozpatrując zagadnienia związane z opłacalnością produkcji sadowniczej, coraz częściej zastanawiamy się co sadzić? Jednym z pomysłów może być uprawa gruszy. W jakim systemie prowadzić drzewa tego gatunku?

09 marca 2018

czytaj więcej >

Pożyteczne zapylacze

W Swarzędzu pod Poznaniem 25 stycznia odbyło się seminarium o pszczołach "ZAPYLACZE WSPÓLNE DOBRO". Skansen pszczelarski gościł w czwartkowe przedpołudnie nie tylko producentów miodu. Spotkanie miało na celu wskazanie producentom rolnym uprawiającym warzywa i prowadzącym plantacje owoców miękkich, jak ważne jest zapylanie ich roślin. Bez pożytecznych zapylaczy zdaniem Alberta Einsteina życie na ziemi wyginęłoby w ciągu czterech lat.

06 lutego 2018

czytaj więcej >

Nawożenie dolistne w sadzie nad Pilicą

Katarzyna i Sławomir Szewczykowie w Michałowie Parceli koło Warki prowadzą gospodarstwo sadownicze. Wprowadzane innowacje pozwalają właścicielom uzyskiwać wysokie plony owoców, które bez problemu znajdują nabywców.

02 lutego 2018

czytaj więcej >

Przyszłość odmiany Red Jonaprince

W naszym kraju rośnie zainteresowanie odmianą Red Jonaprince. Wzrasta produkcja drzewek i jabłek. Powiększa się powierzchnia sadów tej odmiany. W związku z tym zwróciłem się do ekspertów z 13 europejskich krajów oraz do naszych specjalistów i producentów jabłek z prośbą o opinię na temat zalet i wad tej odmiany, poziomu jej produkcji i przyszłości.

28 grudnia 2017

czytaj więcej >

Oswoić żywioł

Intensywne deszcze, susze, gradobicia, huragany, presja szkodników i ptactwa – w takich warunkach wielu już by się zniechęciło do produkcji owoców. Nie dotyczy to Wiesława i Michała Podczaszyńskich. – Z naturą się nie walczy, trzeba nauczyć się z nią współżyć – mówią. Rozwiązania, w jakie zainwestowali, są drogie, ale skuteczne – co roku osiągają plony na wysokim poziomie.

27 grudnia 2017

czytaj więcej >

Borówka nadal na topie

Czym jest standard 30 minut dla borówki?

26 listopada 2017

czytaj więcej >