Ochrona

Szkodniki czereśni i wiśni – ochrona po zbiorach

Zakończyły się zbiory wiśni i czereśni. Nie kończy się jednak sezon ochrony. Nadal zagrożenie stanowią przędziorki, a także śluzownice. Jakie zabiegi należy wykonywać w tym okresie?

W sierpniu w niektórych sadach wiśniowych i czereśniowych mogą opadać liście, które wcześniej przybierają brązowy i matowy odcień. Jak informuje Barbara Błaszczyńska – doradca sadowniczy z firmy Agrosimex, może to świadczyć o obecności przędziorków, których nie zauważono przed zbiorem owoców (próg zagrożenia to średnio 10 form ruchomych na liściu, po przejrzeniu około 200 liści z 40 drzew). Szkodniki te występują najczęściej w większym nasileniu, jeśli latem przeważała pogoda bardzo ciepła i sucha i wcześniej nie zauważono zagrożenia. Niestety, nie ma zarejestrowanych akarycydów do ochrony przed tymi szkodnikami w okresie pozbiorczym. Przy dużym zagrożeniu można zastosować jeden z preparatów działających mechanicznie, np. Siltac EC lub Emulpar 940 EC. Trzeba też zaplanować ochronę w kolejnym sezonie (zaraz po kwitnieniu rejestrację ma Envidor 240 SC).

Lokalnie może również występować śluzownica ciemna, która uszkadzając liście osłabia drzewa. Jak informuje, B. Błaszczyńska, szkodnik ten może pojawić się w tych sadach, w których z powodu braku owocowania nie zwalczano innych szkodników, np. nasionnic czy mszyc. Po stwierdzeniu 40 larw śluzownicy na 200 liści zebranych losowo po 10 z 20 drzew wskazane jest zwalczanie chemiczne. Zarejestrowana jest tylko jedna grupa insektycydów – neonikotynoidy na bazie acetamiprydu, czyli Mospilan 20 SP lub jeden z jego licznych odpowiedników, np. Kobe 20 SP.

O ochronie plantacji wiśni i czereśni przed chorobami można przeczytać w sierpniowym numerze „Sadu Nowoczesnego” (SN 8/2017).

Fot. B. Błaszczyńska

Zdjęcia do artykułu

Objawy żerowania przędziorków na liściach wiśni

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure