Ochrona

Rak bakteryjny w sadach wiśniowych i czereśniowych

Po zbiorach, koniecznie przed opadaniem liści, powinno się leczyć rany rakowe na pniu i grubszych konarach. Ograniczy to rozprzestrzeniania się choroby w okresie opadania liści, kiedy to pojawiają się liczne ślady poliściowe. Przesunięcie tego zabiegu na zimę lub wiosnę może spowodować nasilenie zakażeń.

Bakterie żyją na pograniczu nekroz i zrakowaceń (również na powierzchni nieporażonych roślin i liści), a następnie jesienią infekują np. ślady po opadłych liściach. Rozprzestrzeniają się za pomocą wiatru, deszczu, owadów, narzędzi uprawowych. Infekują także otwarte kwiaty, tkanki uszkodzone przez grad/mróz oraz zranienia po cięciu wykonywanym np. w niezalecanym okresie (przedwiośnie/wiosna).

Leczenie ran rakowych polega na usunięciu chorych części tkanki na pniu czy grubszej gałęzi (najlepiej z zapasem 1020 cm tkanki zdrowej), a następnie na zabezpieczeniu większych takich miejsc przez zasmarowanie. Można do tego wykorzystać farbę emulsyjną z 1–2% dodatkiem fungicydu miedziowego, np. Funguranu A Plus New (1–2 dag preparatu na 1 litr farby) lubżelVifloChitosol Silver, który zapobiega rozwojowi chorób i przyspiesza gojenie się ran. Tym samym preparatem, ale w formie płynnej można także opryskiwać drzewa, stosując 15 l/ha w 375 l wody (w rozcieńczeniu nie większym niż 1 l preparatu/25 l wody).

W okresie opadania liści standardowym zabiegiem jest opryskiwanie drzew fungicydami miedziowymi. W uprawie odmian mało podatnych zabieg wykonuje się na początku opadania liści, natomiast odmian podatnych – dodatkowo pod koniec opadania liści. Z fungicydów miedziowychdo ochrony sadów czereśniowych i wiśniowych są zarejestrowane: Funguran A Plus New 50 WP/ Funguran Forte NEW 50 WP/Funguran-OH 50 WP i Copper Max NEW 50 WP. Ponadto efekt ograniczenia raka uzyskujemy, stosując dolistnie nawozy miedziowe, np. Cuproflox 380, Miedź Plus 50 WP czy Viflo Cu-B.

 

Tekst i zdjęcie: Barbara Błaszczyńska

Zdjęcia do artykułu

Objawy raka bakteryjnego na pniu – rany niezabezpieczone po zbiorach owoców są  źródłem infekcji śladów po opadłych liściach

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure