Mechanizacja

Zmodernizowany Tajfun

Na targach TSW zaprezentowana została zmodernizowana wersja przystawki typu SAD/OC, czyli przystawki kolumnowej z tzw. „odwróconym ciągiem”.  Ten typ przystawki znajduje się w ofercie Krukowiaka od wielu lat, ale obecna wersja została znacznie zmodyfikowana zgodnie z oczekiwaniami sadowników. 

Nowa wersja ma kształt bardziej dopasowany do sadów ciętych mechanicznie, dzięki czemu rozprowadzanie powietrza jest znacznie lepsze niż w przypadku przystawek okrągłych, dodatkowo zastosowanie „odwróconego ciągu”, tzn. zasysanie powietrza przed linią rozpylaczy sprawia, ciecz rozprowadzana jest wydajniej nawet w gęsto prowadzonych koronach. Dodatkowo wydajność została podniesiona poprzez zastosowanie większego wentylatora (średnica 900 mm) co pociągnęło za sobą także konieczność zamontowania w opryskiwaczu bardziej wydajnej pompy cieczowej (wydajność 145 l/min.). Skuteczny zasięg oprysku to 7 x 5 metrów.

Ponadto przystawka ma możliwość ręcznego odłączenia górnych rozpylaczy, co przy niższych (młodszych) sadach ogranicza straty środków ochrony roślin. Na prezentowanym na targach opryskiwaczu zamontowane także zostało oświetlenie robocze LED składające się z punktów świetlnych na całej wysokości kolumny po obu stronach, dzięki czemu można na bieżąco nawet w nocy obserwować strumień powietrza ale także zauważyć ewentualne przeszkody, które mogłyby uszkodzić przystawkę. 

Pozostałe wyposażenie standardowe jest takie jak w innych opryskiwaczach sadowniczych Krukowiaka, sterowanie odbywa się przy użyciu zaworu sterującego umożliwiającego wyłączenie jednej lub obu stron przystawki. W przystawce zamontowane zostało 20 dwurozpylaczowych głowic z możliwością regulacji kąta wylotu cieczy lub zamknięcia głowicy. Opryskiwacze dostępne są w pojemnościach 1000, 1500 i 2000 litrów – wszystkie wersje ciągane.

Źródło: materiały prasowe

Zdjęcie: A. Jóźwicka

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure