Mechanizacja

Postęp w sortowaniu wiśni

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach twierdzi, że trudno jest oszacować straty jakie poniosły sady wiśniowe wskutek wiosennych przymrozków. USDA podało, że produkcja wiśni w Europie będzie niższa o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim. Co ważne, były to wstępne informacje zanim Europę nawiedziły fale wiosennych przymrozków. Jaka sytuacja jest obecnie?

Polska zaopatruje rynek unijny w wiśnie na poziomie 35%.

Według Instytutu Ogrodnictwa, ze względu na dużą różnorodność na obszarze produkcji geograficznej w Polsce, trudno jest określić właściwe szacunki dotyczące tegorocznych wiśni.
"Można przypuszczać, że produkcja spadnie o co najmniej 30%, co może skutkować wzrostem cen nie tylko wiśni, ale także truskawek, brzoskwini czy moreli - dodaje Anita Kacprowicz z firmy Sorter. - Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, na ostatnich targach i seminariach spotkaliśmy się z wieloma klientami, a także zauważyliśmy większe zainteresowanie naszymi rozwiązaniami w zakresie sortowania wiśni".

Maszyna do sortowania owoców wiśni model AIR z firmy Sorter została zaprojektowana specjalnie dla delikatnych owoców o średnicy od 25 do 40 mm, co pozwala na selekcję i ocenę jakości pomidorów koktajlowych lub śliwek. Dzięki kamerom HD i ViSort, na podstawie serii zdjęć, można uzyskać dokładny pomiar wielkości i kolor sortowanych wiśni. ViSort analizuje powierzchnię owoców i wykrywa zewnętrzne defekty np. uszkodzenia mechaniczne lub stłuczenia, a także skutecznie usuwa obce obiekty z danej partii owoców. Oprogramowanie pozwala na klasyfikację w czasie rzeczywistym, a kompaktowa konstrukcja spełnia wszystkie normy dotyczące przetwórstwa żywności. Podczas procesu sortowania owoce są delikatnie kierowane przez wydmuch powietrza w kierunku właściwego wylotu (od 6 do 20) maszyny sortującej. Wydajność wynosi 500 kg/tor/godz. W ofercie znajdują się maszyny w przedziale od 2 do 6 torów. Wyposażenie takie jak stoły pakujące czy wagi można wybierać spośród różnych modeli.

Źródło: freshplaza.com

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure