Mechanizacja

Innowacje w uprawie jeżyn

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Arkansas są w trakcie opracowywania specjalnego systemu ułatwiającego uprawę jeżyny, który ma na celu zwiększenie wydajności plonowania plantacji. Co kryje się za tym innowacyjnym projektem?

Projekt badawczy, który docelowo ma trwać pięć lat, opiera się na pomyśle zastosowania rotacyjnego ramienia poprzecznego (w skrócie RCA), czyli specjalnej kratownicy do uprawy jeżyn. W przeciwieństwie do tradycyjnych krat na których jeżyny rosną pionowo, RCA zapewnia niemal poziomą platformę, którą można obracać o 100 stopni. 

"Pomysł polega na tym, że platformę można obrócić na jedną stronę, tak aby kwiaty wychodziły na górną stronę. W ten sposób za jednym razem po obrocie o 100 stopni następuje kwitnienie wszystkich jagód znajdujących się po jednej stronie kraty" - wyjaśnia Amanda McWhirt, nadzorująca projekt badawczy. 

Koszt mechanizmu może być dwu- lub trzykrotnie wyższy od tradycyjnych kratownic stosowanych obecnie przez plantatorów (3-5 tys. $/akr). Pomimo, że system RCA ma docelowo redukować koszty przeznaczane na rośliny czy środki ochrony, mogą pojawić się dodatkowe nakłady związane z obsługą nowoczesnych kratownic. Ekonomia systemu to kolejna ważna część projektu.

"Istotne jest pytanie czy plantatorzy otrzymają większą wydajność na stopę liniowego wzrostu w tym systemie kratownic. W tym systemie rzeczywiście mamy mniej roślin na hektar więc koszt jest niższy. Ale teoretycznie zyskujemy więcej owoców bocznych na stopie liniowej szeregu więc jest więcej miejsc gdzie można produkować owoce" - dodaje McWhirt.

Źródło: freshplaza.com

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure