r e k l a m a


Rynek

Rośnie eksport polskich mrożonych malin

Polskie owoce jagodowe doceniane są na całym świecie. Zajmujemy czołowe miejsca w produkcji i eksporcie porzeczek, borówki amerykańskiej czy truskawek. Nasza aronia jest znana na największych rynkach europejskich. Tym razem możemy poszczycić się mrożonkami, a dokładniej mrożonymi malinami.

Jesteśmy drugim po Serbii, głównym dostawcą mrożonych malin na rynek unijny. W pierwszych dziesięciu miesiącach sezonu 2016/2017 nasz udział zwiększył się z 23 do 28%, na rzecz osłabienia udziału serbskich producentów. Utrzymanie tej tendencji może nam zagwarantować w przyszłym sezonie topowe pierwsze miejsce w eksporcie mrożonych malin do Unii Europejskiej. 

Nasze mrożonki trafiają głównie do Niemiec i Białorusi. Wzrosło również zainteresowanie ze strony Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Włoch. Wzrost eksportu mrożonych malin wynika między innymi z korzystnej oferty cenowej i jakościowej polskich dostawców. Jak wynika z danych IEG Vu w okresie od lipca 2016 do czerwca 2017 przeciętnie za kilogram mrożonych malin z Polski na rynku europejskim trzeba było zapłacić 1,54 EUR czyli o 44% mniej w ujęciu rocznym. Polscy przetwórcy w 2016 r. nie mieli problemów z dostępem do surowca. Zbiory malin były rekordowe i wyniosły ponad 129 tys. t (dane IERiGŻ).

Szacuje się, ze tegoroczne zbiory będą mniejsze w całej Europie z powodu wiosennych przymrozków. Ucierpiały zwłaszcza odmiany jesienne, ale przy sprzyjających warunkach pogodowych podczas zbiorów, ogólny plon może wynieść nawet 110 tys. ton. Mniejsza podaż malin na rynku europejskim może relatywnie poprawić ich cenę. Jednak zapasy mrożonych owoców są stosunkowo wysokie, dlatego też w tym sektorze ewentualny wzrost cen będzie sukcesywnie hamowany. 

Źródło: bgzbnpparibas.pl

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ