r e k l a m a


Rynek

Na drodze ekspansji polskiego eksportu

Ostatnie dane pokazują, że polski eksport rozwija się bardzo prężnie i w 2016. osiągnął wartość 183,6 mld euro. W 2017r. prognozuje się jego dalszy wzrost. Najbliższe plany polskiego rządu koncentrować się będą na ekspansji międzynarodowej polskich przedsiębiorców. Jakie rynki biorą pod uwagę? Czy możliwe jest wsparcie przedsiębiorców ze strony Skarbu Państwa?

Wsparciem przedsiębiorców w ekspansji na rynki zagraniczne zajmie się Polski Fundusz Rozwojowy. Pomoc oferowana będzie w formie kredytów eksportowych, ubezpieczeń oraz gwarancji wartych 60 mld zł. Ponadto na terenie państw stwarzających największy potencjał handlowy działać będą specjalne agencje, tzw. Zagraniczne Biura Handlowe, podlegające Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W chwili obecnej tego typu biura działają już w Nairobi, San Francisco, Singapurze, Teheranie, Szanghaju i Meksyku. Do 2020r. planowane jest aktywowanie kolejnych 8 punktów. Jaka jest rola Zagranicznych Biur Handlowych? Są odpowiedzialne za praktyczne wspieranie przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w inwestycjach międzynarodowych. Co to dokładnie oznacza? Dla przykładu, jest to pomoc w poszukiwaniu partnerów biznesowych, organizacja kampanii promocyjnych i misji gospodarczych lub lokalizowanie klientów chętnych inwestować w naszym kraju. Finansowaniem projektów eksportowych zajmie się Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKUE). Skarb Państwa zagwarantował limit na ubezpieczenia wart 15 mld zł.

Plany ekspansji polskiego eksportu będą skoncentrowane wokół najbardziej dynamicznych rynków świata, czyli Azja, Afryka i Ameryka Południowa. W I kwartale br. aktywność eksportowa polskich przedsiębiorców była stosunkowo wysoka. Decydowali się inwestować nawet na rynkach uważanych za dość ryzykowne. 

Żródło: ARR

Tagi:

Zobacz także

r e k l a m a

r e k l a m a

Sad Nowoczesny 6/2018
WAPŃ