StoryEditor

W trosce o każdą kroplę – zbiorniki retencyjne uzupełnieniem systemu nawadniania

25.02.2020., 15:17h
Zmiany klimatu i postępująca susza sprawiają, że zbieranie wody deszczowej staje się koniecznością. Z pomocą przychodzą zbiorniki retencyjne jednak przepisy ściśle ograniczają ich wymiary.

21 lutego br. Ruszył w ARiMR nabór wniosków o dotacje na nawadnianie gospodarstw rolnych i potrwa do 20 kwietnia 2020 r. Rolnicy chcący zabezpieczyć się przed brakiem opadów mogą więc ubiegać się o wsparcie inwestycji mających na celu ulepszenie sytemu nawadniania i / lub powiększenie jego zasięgu. Bez względu na to jakim systemem nawadniania dysponujemy, do jego działania niezbędna jest woda.


Skąd brać wodę gdy jest i będzie jej coraz mniej?

Jedną z możliwości jest adaptacja do zmian klimatu i gromadzenie wody opadowej w zbiornikach retencyjnych. Obecnie budowa tego typu obiektów, których wielkość nie przekracza 500 m2 nie wymaga pozwolenia. Jak twierdzą przedstawiciele Izb Rolniczych, wielkość ta jest za mała w stosunku do powierzchni gospodarstw i z tego względu zwróciły się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o uproszczenie przepisów w tym zakresie. Apelują oni o zgodę na budowę zbiorników o powierzchni do 10 000 m2, a także o objęcie zbiorników retencyjnych podatkiem rolnym zamiast podatku od nieruchomości.
 
Z podobnym wnioskiem Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych występował już wcześniej (10 października 2019 r). Zdaniem KRIR budowa zbiorników retencyjnych wielkości do 1 ha bez pozwoleń wodnoprawnych może przyczyniać się do łagodzenia skutków zarówno suszy, jak i powodzi, co jest działaniem bardzo ważnym w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych, a ponadto prowadzić do zwiększenia bioróżnorodności oraz wzrostu znaczenia rekreacyjnego okolicznych terenów.


Nie ma zgody na wielkie zbiorniki bez pozwolenia na budowę

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że nie uzyskano zgody na realizację w trybie uproszczonym obiektów o większych rozmiarach, z uwagi na możliwe znaczące oddziaływanie takich inwestycji na środowisko.
 
Zwrotem w stronę rolników jest jednak zmiana uwzględniona w ramach prac legislacyjnych nad ustawą z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 2170), zgodnie z którą budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych, nie będzie wymagać decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Ustawa zmieniająca te przepisy weszła w życie z dniem 23 listopada 2019 r.
 
oprac. am
 
Źródło: KRIR

19. kwiecień 2024 16:31