Aktualności

Kolejki do rejestracji pracowników sezonowych

Plantatorzy zatrudniający cudzoziemców do zbiorów truskawek w rejonie Czerwińska nad Wisłą stoją w wielogodzinnych kolejkach przed urzędami pracy, aby zarejestrować swoich pracowników – podaje serwis www.warzywaiowoce.pl za Radiem Płońsk. Nowa procedura zatrudniania obcokrajowców do zbiorów sezonowych nałożyła na nich dodatkowe obowiązki. Miało być łatwiej, ale w praktyce okazało się to poważną barierą biurokratyczną.

Przed wydziałem do spraw zatrudniania cudzoziemców Powiatowego Urzędu Pracy, zarówno w Płońsku, jak i Czerwińsku nad Wisłą codziennie, od wczesnych godzin porannych ustawiają się długie kolejki plantatorów chcących zarejestrować swoich pracowników.

Nowe procedury wiążą się ze złożeniem wniosków o pozwolenie na pracę sezonową oraz rejestrację cudzoziemca przed podjęciem pracy. Jeżeli plantatorzy zgłosili przybycie cudzoziemca wcześniej, to teraz jego rejestracja odbywa się sprawnie, ale wielu cudzoziemców nie przybywa do Polski na podstawie zaświadczeń o dokonaniu wpisu do rejestru pracy sezonowej, tylko na podstawie paszportów biometrycznych i ruchu bezwizowego. W związku z tym konieczne jest rozpoczynanie procedury wprowadzania wniosku od początku. Stąd spiętrzenie pracy w urzędach i kolejki. A to dopiero początek. Trudno sobie nawet wyobrazić, co będzie gdy zbiory rozpoczną się na dobre i za tydzień przyjedzie do pracy 15 tysięcy cudzoziemców.

Dyrekcja Powiatowego Urzędu Pracy w Czerwińsku oddelegowała do pracy w wydziale do spraw zatrudniania cudzoziemców już 17 osób, a dwie kolejne w najbliższych dniach mają pomóc w rejestracji. Prowadzone są także rozmowy dotyczące wykorzystania sali ślubów Urzędu Gminy, co przyspieszyłoby prace, ale jak dotąd nie przyniosły one rezultatów.

Źródło: AM i Radio Płońsk 
(fot. HC)

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure