StoryEditor

IMGW-PIB: pogoda na styczeń, luty i marzec

22.01.2020., 15:14h

Styczeń i luty zimniejszy niż grudzień, marzec w normie. Tak w skrócie wygląda prognoza specjalistów z Pracowni Prognoz Długoterminowych IMGW-PIB.

Jaka pogoda w styczniu?

Norma dla średniej temperatury dobowej w styczniu to -4°C do 0°C na wschodzie kraju i -3°C do 2°C na zachodzie oraz w centrum.
Według wyliczeń modelu w IMGW-PIB w styczniu należy się spodziewać średniej temperatury dobowej poniżej normy. Największe prawdopodobieństwo (powyżej 80%) zimniejszego niż zwykle stycznia wyliczono dla północno-wschodniej połowy kraju oraz krańców południowych. Jedynie miejscami w Wielkopolsce temperatura w styczniu może być w okolicach normy.

[Prawdopodobieństwo wystąpienia klasy „poniżej normy” (mapa po lewej stronie) i „powyżej normy” (mapa po prawej stronie) dla średniej temperatury powietrza w styczniu 2020 r.]
 
Suma opadów oraz liczba dni z opadem w styczniu na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w normie lub być powyżej normy. Najwięcej dni opadowych, powyżej 18, czeka mieszkańców południowo-wschodniej części kraju.

Jaka pogoda w lutym?

Na przeważającym obszarze Polski średnia dobowa temperatura powietrza w lutym wyliczona z wielolecia mieści się w przedziale od -3°C do 2°C. Wiele wskazuje na to, że w 2020 r. w południowej połowie kraju luty będzie jednak chłodniejszy. Powyżej normy może być jedynie na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Podlasiu.

[Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla średniej temperatury powietrza w lutym 2020 r.]
 
Luty w większości kraju będzie mokry, jedynie na Pomorzu Wschodnim oraz Warmii opadów może być mniej niż przewiduje norma dla tego miesiąca. Największej liczby dni z opadem możemy spodziewać się na wschodzie kraju.

Jaka pogoda w marcu?

Dla Polski w marcu średnia dobowa temperatura powietrza mieści się w przedziale od 1°C do 5°C, nieco niższa jest norma dla Kaszub i północno-wschodniej Polski: od 0°C do 3°C.
 
Według prognozy IMGW-PIB na przeważającym obszarze kraju średnia temperatura powietrza w marcu 2020 r. będzie w normie, a prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bardzo wysoki i dla dużego obszaru wynosi ponad 80%. Cieplej niż zwykle może być na Lubelszczyźnie, Pomorzu Wschodnim oraz Warmii.
W marcu na zachodzie kraju liczba dni z opadem powinna być w normie, czyli między 12 a 18 dniami. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wschodzie liczba dni z opadem będzie się mieścić w klasie „powyżej normy”, a to oznacza powyżej 16 dni z opadem.

[Klasy „poniżej normy” (mapa po lewej stronie) i „powyżej normy” (mapa po prawej stronie) dla średniej temperatury powietrza w marcu 2020 r.]

Uwaga!
Prognoza jest orientacyjna i dotyczy średniego przebiegu dla całego rejonu i danego okresu prognostycznego. Niestety nie można wykluczyć wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem.

oprac. mw na podst. www.imgw.pl

18. kwiecień 2024 13:02