Aktualności

Gruszowo-czereśniowe przedwiośnie

Cykl zimowych konferencji organizowanych przez firmę Agrosimex zamknęło „Sadownicze przedwiośnie”, które odbyło się 17–18 marca w pałacu w Małej Wsi. Praktycznych wskazówek dotyczących uprawy gruszy i czereśni udzielał specjalista z Belgii. Zaprezentował też cięcie tych gatunków w sadzie pana Pawła Woźniaka w Belsku Małym (pow. grójecki).    

Wymagania konsumentów wobec gruszek są jasno sprecyzowane. Muszą one być słodkie (taka jest Konferencja), jędrne i trwałe w obrocie handlowym. Ponadto największy popyt jest na owoce gładkie, bez ordzawień. W uzyskaniu takich owoców pomocna może być podkładka Q-Eline.

Swoimi obserwacjami na temat uprawy odmiany Konferencja na podkładce Q-Eline podzielił się Bart Liesenborghs (Lieverfruit BVBA). – Grusze szczepione na tej podkładce są mniej wrażliwe na mróz i stres –mówił. – Natomiast wzrost drzew w późniejszych latach po posadzeniu może być zbyt silny. Drzewa dają nieznacznie wyższy plon niż na Pigwie MC, ale owoce są bardziej gładkie, nie ordzawiają się. Co ważne bardzo dobra jest zgodność podkładki z odmianą szlachetną.

Ponadto korzenie podkładki Q-Eline są bardzo wrażliwe na szybkie wysychanie. Jeżeli więc sadzimy drzewka późną wiosną, gdy jest już ciepło, a gleba jest sucha, należy je najpierw kilka godzin moczyć w wodzie i zapewnić nawadnianie od razu po posadzeniu. – W przeciwnym razie drzewka mogą się nie przyjąć – przestrzegał prelegent. – Należy też mieć na uwadze, że nie mamy jeszcze informacji na temat tego, jak podkładka sprawdza się w innych strefach klimatycznych. Nie wiadomo więc, czy jej uprawie będą sprzyjać warunki panujące w Polsce.

Pochodzenie odmian ma też znaczenie w planowaniu nasadzeń czereśni. Podczas spotkania Barta Liesenborghs omówił 6 programów hodowlanych: z Włoch, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii i dwa francuskie. – Najwięcej szans na powodzenie w uprawie upatruję w odmianach, które pochodzą z Europy, z krajów o klimacie zbliżonym do polskiego – przede wszystkim z Anglii i Francji.

Odmianami polecanymi przez prelegenta są m.in. Folfer, Samba, Hertfort, Areko oraz wysoce produktywne Korvick, Rubin i Benton. Warte uwagi są też odmiany Penny, Poisdel i Grace Star, ale należy je uprawiać pod osłonami.

Agnieszka Okła

Zobacz także

Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE TYTUŁY WYDAWNICTWA

Hortpress Sp. z o. o. | Realizacja Azure